Oxford’da Fast Food

Oxford’da Fast Food

Geçen hafta bir Forum’a katılmak amacıyla İngiltere’deydim. Toplam 4 gün süren seyahatimin ilk 2 günü Oxford’da kalan 2 günü de Cambridge’de bulundum. Oxford’daki son günümün akşamında kaldığım Oxford Üniversitesi – St. Anne’s College‘daki odamdan çıkarken aklımda güzel bir İtalyan restaurantında pizza yemek vardı.

Bir yurtdışı eğitim danışmanının herhangi bir şehri gezerken, diğer ziyaretçilerden farklı olarak, aklından bu şehre göndereceği öğrencilerin nasıl ve nerede zaman geçirebileceği ile ilgili fikirler geçer, elinde olmadan. Merkeze doğru yürürken aklıma Oxford’daki son günümde buraya eğitim için gelecek öğrencilere faydalı olabilecek küçük bir araştırma yapmak geldi. Yeni açılan www.ingilteredil.com da bunu paylaşmak için oldukça uygun bir platformdu.

Sonuç olarak her öğrenci için önemli harcama kalemlerinden biri olan ‘yemek’ hakkında küçük bir araştırma yapmaya karar verdim. Fast food restaurantları bu konuda en iyi örnektir, bir kaç sebeple. Birincisi, artık bir ülkedeki hayat pahalılığı, alım gücü vb. ekonomik göstergeler bile fast food restoranlarındaki hamburgerlerin fiyatı ile ölçümlenebiliyor, bakınız. İkincisi, fast food, sınırlı bir süre için o ülkede bulunan öğrenciler için vazgeçilmez bir yemek opsiyonu, dolayısıyla fiyatları da öğrenciler için bütçe oluştururken önemli. Üçüncüsü, dünyaca ünlü fast food zincirlerinin bir çoğu ülkemizde de bulunmakta, dolayısıyla öğrenciler hem damak tadı anlamında alışık oldukları bir lezzete ulaşabiliyorlar hem de fiyatları kıyaslama şansına sahipler.

İşte Oxford’a eğitim için gelecek ingilteredil.com okuyucularının bu fiyat kıyaslamasını yapabilmeleri ve bunun sonucunda da günlük yemek masrafları hakkında fikir edinebilmeleri için, Oxford’da Cornmarket Street’teki ünlü fast food zincirlerinin restaurantlarını ziyaret edip fotograflarını çektim. İşte bu restaurantlar ve güncel fiyatları…

 

1. Kentucky Fried Chicken: Ziyaret ettiğim ilk restaurant KFC. Bu arada pizza yemekten vazgeçtim ve KFC’den bir menu aldım.

 

Menuler ve fiyatları da şöyle:

 

 

2. McDonald’s: İkinci ziyaret ettigim fast food restaurantı McDonald’s oldu. Bu restaurantın caddeden görünümü:

 

Menuler ve fiyatları da şöyle:

 

 

3. Burger King: Sizin için gezip fotografladığım son restaurant Burger King. İşte dışarıdan görünüm:

 

Menu ve fiyatları da şöyle:

Restaurantların sıralamasının aslında bir anlamı var. Öncelikle KFC’nin resimlerini koydum çünkü bana en çok yardımcı olanlar onlar oldu. Normalde restaurantların içinin resminin çekilmesi yasak, ancak izin verirlerse çekebiliyorsunuz. Ben akşam yemeğimi KFC’de yedim diye mi bilmiyorum ama “tabi memnuniyetle çekebilirsiniz” dediler, sorduğumda. İkinci sırada McDonald’s var çünkü onlar aslına bakarsanız resim çekip çekemeyeceğim konusunda kararsızdı. Önce izin verip daha sonra son kareyi çekerken yasak olduğunu söylediler ama ben hemen teşekkür edip çıktım, nasılsa resimleri çekmiştim. Son sırada Burger King var, resim çekmenin yasak olduğu konusunda oldukça kararlılardı ama yine de kapının önündeki menunun resmini çekmeme izin verdiler, biraz ricadan sonra.

Ben KFC’deki menuden sonra Starbucks’a gidip kahvemi almış ve restaurantları kahvemi içerek dolaşmıştım. Sonra aklıma geldi, belki öğrenciler de yemek sonrasında Starbucks’dan bir kahve içmek isteyebilirler. İşte bonus olarak size aynı cadde üzerindeki Starbucks’ın dış görünümü ve kahve fiyatları.

Afiyet olsun!…

Comments are closed.