Dil Eğitimi Alırken Bir İngiliz Ailenin Yanında Kalmak

Dil Eğitimi Alırken Bir İngiliz Ailenin Yanında Kalmak

İngiltere’de eğitim alacak öğrencilerin konaklama arayışında karşılaşacakları seçenekler genelde aile yanı, öğrenci yurdu, paylaşımlı apartman daireleri, hosteller ve stüdyo dairelerdir. Bunlardan en çok tercih edilen ise aile yanı konaklamalar. Bir İngiliz ailenin yanında kalmak öğrenciye İngiliz kültürünü tanıma, ana dili İngilizce olan insanlarla aynı çatı altında yaşama ve okulda öğrenilen teorik bilgiyi yaşamın içinde kullanabilme gibi avantajlar sağlar.

Bunun yanı sıra çoğu öğrencilerin ön yargılı olduğu konaklama tipi de aile yanıdır. En çok endişe duyulan konular; tanımadığınız bir ailenin evinde kalmak, yemekleri yadırgamak, evcil hayvanlar, güvenlik ve özellikle dil seviyesi düşük öğrencilerde kendini ifade edememe gibi konularda olur. Kimi öğrenciler için bu endişelerde kuşkusuz doğruluk payı var ve her konaklama türü de herkes için uygun olmayabilir. Yalnız endişeleriniz eğer aile yanı konaklamanın detaylarını bilmemekten kaynaklanıyorsa, tüm önyargılarınıza rağmen danışmanınızdan bu konuda detaylı bilgi alıp sizi aydınlatmasını istemelisiniz. Böylece daha sağlıklı karar vermeniz mümkün.

Pekiyi nedir aile yanı konaklama? Okullara ya da çeşitli konaklama acentelerine bağlı olarak çalışan ev sahiplerinin, evlerindeki müsait odaları öğrencilere kiralayarak bunun karşılığında para kazandıkları bir iştir. Her zaman yanında kalacağınız aile profili anne, baba ve çocuklardan oluşmayabilir. Bazen tek başına yaşayan emekli biri, bazen sadece anne ve çocuklar da olabilir, İngiltere’deki aileniz. Hatta aynı evde sizden başka öğrenciler de kalabilir.

Aile yanı konaklama, sunulan opsiyonların çeşitliliğine de bağlı olmakla birlikte, yemeksiz mutfak kullanımlı, oda-kahvaltı, yarım pansiyon, veya tam pansiyon olabilir. Odanızı tek kişilik veya aynı cinsiyetten ve farklı milliyetten öğrencilerle kalabileceğiniz iki ya da çok kişilik bir oda olabilir.

Okullar mevcut aileler arasından size en uygun aileyi belirleyebilmek için sağlık durumunuz, eğitim durumunuz, cinsiyetiniz, yaşınız, dini inancınız gibi değişkenleri göz önünde bulundursa da aile ile ilişkinizi, yanlarında kalmaya başladığınız günden itibaren biraz da sizin aileye yaklaşımınız belirler. Her ne kadar aileler için bu bir geçim kaynağı ise de, odanızı ve yemeğinizi vermek gibi yazılı görevlerinin dışında en az sizin kadar onlar da farklı ülkelerden gelen öğrencilerin kültürlerini tanımak isterler.

Comments are closed.